Ямниця

 

Місце розташування поховання (географічна назва, карта та координати GPS) с. Ямниця, Тисменицький район, Івано-Франківська область
Дата здійснення поховання 1916
Вид поховання (одиночне чи масове поховання), розміри, форма та схема поховання Масове.
Наявність зовнішніх надгробних форм (хрести, пам’ятники, надгробні насипи і т.д.) та написів на них є, хрести відновлені з ініціативи історика історика Андрія Сміжака
Характеристика збереження надгробних форм (аварійний, незадовільний, задовільний, добрий, відмінний стан). відмінний
Відомості про історико-культурний облік та відновлювальні чи реставраційні роботи Німецьке військове кладовище знаходилось на місці сучасного старого кладовища, у лівому нижньому куті від поля. Хрести були зроблені із дерева, на яких містились дані про загиблих солдатів.

За спогадами місцевих жителів, посередині цього кладовища стояв

великий залізний хрест на якому містився напис на німецькій мові. 1926 року польські охоронні товариства розпочали створення окремого німецького військового кладовища. За підтримки  впарох Ю. Гірняк, до 1930 року кладовище було повністю упорядковане: розчищено територію німецьких поховань від дерев і трави, замінено старі дерев’яні хрести, на нові, з бетону в числі 100 одиниць. Ці хрести містили всі дані про загиблого солдата. Також було відновлено форми могил, здійснено їх підсипання. У 80-х рр. занедбане. Одна частина хрестів булла десь закопана у великій ямі, на узбіччі старого цвинтаря. Іншу частину хрестів в кількості 16 одиниць вдалось зберегти місцевому товариству «Рух».

Восени 2011 р. А. Сміжаком та Ю. Левицьким було досліджено написи на 16-и німецьких хрестах, які ще з 90-х років лежали у підвалі теперішньої музичної школи. Також було оглянуто та переписано дані ще з трьох хрестів, що лежали на узбіччі старого ямницького кладовища.

У 2014 році розпочався процесс повної реставрації хрестів. У 2015 р. було створено меморіальне кладовище, урочите відкриття якоговідбулося у вересні 2015 р.

Інформація про кількість ідентифікованих і неідентифікованих похованих вояків Ідентифіковані А. Сміжаком
Локальні історичні відомості чи історично-військові події, пов’язані з даним похованням та інша інформація Поховані німецькі військові 20-го резервного єгерського батальйону 200-ї піхотної дивізії Карпатського корпусу.
Фото загального вигляду поховання та його частин Фото1
Література та історичні джерела Сміжак А.Р. Пам’ятка про німецьких солдатів. – Івано-

Франківськ: Фоліант, 2015. – 56 с.

Схема поховання, pdf