Оструша №142

 

Місце розташування поховання (географічна назва, карта та координати GPS) с. Оструша, ґміна Ценжковіце Тарновського повіту Малопольського воєводства. Кладовище розташоване у верхній частині невеликого, але крутого пагорба, що піднімається на північній стороні дороги від Ценжковиці через Оструши до с. Тужа. Висота пагорба 346 м. Кладовище розташоване близько 300 м від військового цвинтаря № 143 – Оструша.

Округ: Лужна (IV). Кладовище №142.

широта: 49°46′18″ довгота: 21°00′53″

Дата здійснення поховання 1916 р.
Вид поховання (одиночне чи масове поховання), розміри, форма та схема поховання Два масових поховання і 11 одиночних.

Це невелике кладовище прямокутної форми, починається на вершині пагорба і опускається схилом до південної сторони.

Наявність зовнішніх надгробних форм (хрести, пам’ятники, надгробні насипи і т.д.) та написів на них Центральний пам’ятник – кам’яний чотирикутний обеліск з каменю. На одній зі стін було зроблено кам’яне кільце, всередині якого є кований мальтійський хрест і дата 1914-1915. На цвинтарі була дерев’яна огорожа. Усередині від воріт до центрального пам’ятника тяглась алея, з обох боків якої було розміщено дванадцять рядів могил. Вони мали сталеві хрести (латинські однораменні і лотаринзькі двохраменні), встановлені на бетонному цоколі, виконаному з плоских стрижнів. Так виглядав цвинтар відповідно до збереженої документації, але на сьогодні багато хрестів були зруйновані і знищені.
Характеристика збереження надгробних форм (аварійний, незадовільний, задовільний, добрий, відмінний стан). Незадовільний
Відомості про історико-культурний облік та відновлювальні чи реставраційні роботи Кладовище не було відновлене
Інформація про кількість ідентифікованих і неідентифікованих похованих вояків Ідентифіковано: 12, неідентифіковано: 113.

У тому числі:

76 воїнів австро-угорської та німецької армії,

49 солдатів російської армії.

Серед загиблих були 1 курсант і 1 унтер-офіцер. Солдати німецької армії воювали у 2-му піхотному полку, австро-угорської – в 11-му і 22-му піхотному полку гонведів, російської – у 123-му і 124-му піхотному полку.

Локальні історичні відомості чи історично-військові події, пов’язані з даним похованням та інша інформація Більшість з солдат загинули в квітні –травні 1915 р. протягом Горлицької операції.

Кладовище було зроблене на місці першого поховання, яке було зроблено солдатами, що ховали своїх загиблих колег і ворогів біля окопів. Було прийнято рішення не переносити трупи через складні умови місцевості та відсутність доріг. Після перемоги у Горлицях і просування росіян на схід, австро-угорська монархія приступила до будівництва кладовищ. Місцеве населення повідомляє, що цвинтар № 142 був побудований лише одним італійським ув’язненим. Він був людиною надзвичайної сили, сам переносив каміння на плечі до вершини пагорба

Фото загального вигляду поховання та його частин Фото: Jerzy Opioła

Фото1, Фото2

 ?Література та історичні джерела

State Archives in Kraków, fond 275: Wojskowy Urząd Opieki nad grobami wojennymi Okręgu Korpusu nr V w Krakowie (Military Office for Protection of War Graves of the V-Corps District in Krakow); Mirosław Łopata. Cmentarze I wojny światowej. http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/. access: 17 Nov 2018; https://pl.wikipedia.org/wiki/Oddzia%C5%82_Grob%C3%B3w_Wojennych_C._i_K._Komendantury_Wojskowej_w_Krakowie. access: 17 Nov 2018; Roman Frodyma. Galicyjskie cmentarze wojenne : przewodnik, T. 1, Beskid Niski i Pogórze. Warszawa: Towarzystwo Karpackie, Pruszków: Rewasz 1995; Roman Frodyma. Galicyjskie cmentarze wojenne : przewodnik. T. 3, Brzesko, Bochnia, Limanowa. Rewasz: Pruszków 1998; Jerzy Drogomir. Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918). Wykazy poległych, zmarłych i pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. Tom I. Tarnów 1999; Jerzy Drogomir. Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918). Wykazy poległych, zmarłych i pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. Tom II. Tarnów 2002; Jerzy Drogomir. Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918). Wykazy poległych, zmarłych i pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. Tarnów: Muzeum Okręgowe w Tarnowie Tom III. Tarnów 2005; Oktawian Duda. Cmentarze I wojny światowej w Galicji Zachodniej 1914-1918. Warszawa: Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu 1995;

Схема поховання, pdf