Жорнава

 

Місце розташування поховання (географічна назва, карта та координати GPS) с. Жорнава – с.Ставне Великоберезнянського району, урочище Ділок
Дата здійснення поховання 1917
Вид поховання (одиночне чи масове поховання), розміри, форма та схема поховання 17 військових поховань, у т.ч.:  7 індивідуальних, 1 мала братська могила (поховано від 3 до 5 вояків),  9 великих братських могил.

Посередині кладовища біля центрального хреста знаходились чотири індивідуальні могили. Три із них та братська могила у вигляді півкруга утворювали перше коло навколо центрального хреста. Друге коло утворювали чотири масові поховання кожне у формі четвертини круга та одна могила у вигляді квадрата. Навколо центральних могил знаходились також 4 масові поховання, розташовані у два ряди

Наявність зовнішніх надгробних форм (хрести, пам’ятники, надгробні насипи і т.д.) та написів на них На місці військового поховання знаходиться цивільне кладовище, а також обеліск з сірого мармуру з наступним текстом: JAN MAR-CJAN WEYTKO Podpulkownik 91-go Dzwinskiego puluku ur. 21.XII. 1864 w-majatku Sopowce zginal na polu chwaly dn. 25.III.1915 pod Nowa Stuzyca
Характеристика збереження надгробних форм (аварійний, незадовільний, задовільний, добрий, відмінний стан). Незадовільний стан. Поховання зруйновані. Збережено 1 надгробний пам`ятник підполковнику російської царської армії Яну Вейтку (загинув 25.03.1915)
Відомості про історико-культурний облік та відновлювальні чи реставраційні роботи Належний догляд за похованням здійснювався у період Другої світової війни.

Догляд за похованням припинився після приєднання Підкарпатської Русі до Радянського Союзу.

Інформація про кількість ідентифікованих і неідентифікованих похованих вояків Поховано 285 військових, Ідентифіковано – 1 особу
Локальні історичні відомості чи історично-військові події, пов’язані з даним похованням та інша інформація Після відступу росіян влітку 1916 року (Брусиловиський наступ) австро-угорська армія розпочала ексгумацію останків загиблих вояків і створення військових кладовищ в зоні недавніх бойових дій. Працювала похоронна команда №7, яка оселилась в Ужку. Вона заклала військове кладовище у селах Ужок, Волосянка, Лубня, Загорб, Жорнава, Ставне.

У 1923 році відділками жандармерії Чехословацької Республіки було проведено інвентаризацію військових поховань, після чого розпочались розкопки та ексгумація  останків воїнів.

На дане військове поховання у період Першої Чехословацької Республіки згодом були перенесені останки воїнів із військового кладовища в Жорнаві з розсіяних поховань на територіях сіл Стара Стужиця, Нова Стужиця, Загорб і Ставне.

У 1936 році за часів Чехословаччини було проведено відновлювальні роботи: впорядковано могили, встановлено на них нові бетонні хрести, відремонтовано весь паркан з вхідними воротами. Кладовище доглядалося до кінця Другої світової війни, потім прийшло до занепаду. Тепер воно практично зруйноване.

Фото загального вигляду поховання та його частин Фото1, Фото2Фото3, Фото4
Література та історичні джерела
Схема поховання, pdf